Lietuvos banko valdyba pripažino Namų kredito uniją (buvusi kredito unija „Šešiagrašis“) nemokia ir visam laikui atšaukė jos veiklos licenciją. Šis įvykis neturės jokios įtakos Lietuvos centrinei kredito unijai ir LCKU sistemoje veikiančioms kredito unijoms. Kredito įstaigos pripažinimas nemokia yra draudžiamasis įvykis, po kurio indėlininkams pagal teisės aktus bus išmokamos indėlių draudimo išmokos.

Rugpjūtį, po neplaninio Namų kredito unijos patikrinimo, unijai paskirtas laikinasis administratorius, o Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimos nusikalstamos veikos.

Viena mažiausių Lietuvoje

Laikinasis administratorius nustatė, kad unijos turimas turtas (1,18 mln. Eur) buvo mažesnis už įsipareigojimus (1,43 mln. Eur) – kredito unijos kapitalas buvo neigiamas, ji nevykdė kapitalo pakankamumo ir didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvų, šitaip pažeisdama licencijos išdavimo reikalavimus. Nustačius, kad nėra galimybių atkurti Namų kredito unijos stabilumą ir patikimumą, nutarta visam laikui atšaukti jos veiklos licenciją. Lietuvos banko duomenimis, tūkstantį narių turėjusi unija buvo priešpaskutinė pagal turto dydį Lietuvoje.

Neturės jokios įtakos kitoms kredito unijoms

„Namų kredito unijos bankrotas neturės įtakos LCKU ir sistemos kredito unijoms, nes jos neturi jokių finansinių ryšių su nemokia unija. Tyrimo metu bendradarbiavome su FNTT ir Lietuvos banku, siekdami, kad procesas vyktų kuo sklandžiau. Norime užtikrinti, kad kredito unijų sektorius būtų stiprus, veiktų skaidriai ir patikimai.“ – teigė Lietuvos centrinės kredito unijos vadovas Mindaugas Vijūnas.

Artėjanti kredito unijų sektoriaus reforma

Nemalonios žinios iš kredito unijų sektoriaus yra apsivalymo ženklas. Nuo kitų metų įsigalioja kredito unijų reforma, dėl kurios kiekviena kredito unija privalės tapti kurios nors centrinės kredito unijos nare ir dalyvauti mokumo užtikrinimo sistemoje. Tai reiškia, kad kredito unijos bendradarbiaus artimiau, atsakys už kitų unijų veiklą ir garantuos jų mokumą. Artimesnei kooperacijai būtinas tarpusavio pasitikėjimas, negali kilti jokių abejonių dėl kurios nors unijos skaidrumo, todėl iki kitų metų kredito unijų sektorius privalo apsivalyti, kad po reformos būtų užtikrinta stabili, tvari ir patikima kredito unijų sektoriaus veikla.

Kredito unijos indėlininkai – apsaugoti

Namų kredito unijos pripažinimas nemokia yra draudžiamasis įvykis. Išmokos Namų kredito unijos indėlininkams bus mokamos ir apskaičiuojamos pagal teisės aktus – kompensuojama 100 proc. indėlio sumos, neviršijančios 100 tūkst. eurų. Daugiau informacijos galite rasti adresu http://iidraudimas.lt/lt/teisine-informacija/teises-aktai

Daugiau apie indėlių draudimą sužinosite VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ interneto svetainėje (http://www.iidraudimas.lt) arba telefonu (8 5) 213 5657.

Šaltinis: www.lku.lt