Nuo kovo vidurio, kai Lietuvoje buvo įvestas karantinas dėl COVID-19, iki rugsėjo pabaigos kredito įstaigų suteikta galimybe laikinai atidėti paskolų grąžinimą pasinaudojo iš viso apie 10 000 šalies gyventojų bei įmonių, kurių bendra vertė siekia 1,3 mlrd. eurų. Tuo tarpu LKU kredito unijų grupėje patvirtinti 742 atidėjimai, kurių bendra balansinė vertė – 27,4 mln. eurų.

Dalis klientų, pasinaudojusių šia galimybe bei pasirinkusių kelių mėnesių atidėjimo laikotarpį, šiuo metu jau yra grįžę iš vadinamųjų paskolų atostogų ir moka įmokas įprasta tvarka. Iš viso LKU kredito unijų grupėje šiuo laikotarpiu buvo patvirtinti 418 paskolų atidėjimai verslui už 19 mln. eurų bei 324 paskolų atidėjimai gyventojams už beveik 9 mln. eurų.

Lietuvos bankų asociacijos laikinasis prezidentas Aidas Budrys pastebi, kad finansų įstaigos šalyje, tarp  kurių ir LKU grupės kredito unijos, susiklosčius tokiai situacijai veikė greitai ir solidariai: „Koronaviruso pandemijos akivaizdoje kredito įstaigos reagavo greitai bei atsakingai. Norime atkreipti klientų dėmesį, kad, iškilus poreikiui, tartis su finansų paslaugų teikėju dėl savo paskolos grąžinimo ar kito finansinio įsipareigojimo vykdymo grąžinimo atidėjimo galima visada. Susidūrus su sunkumais, svarbiausia yra nedelsiant ieškoti sprendimo ir kreiptis konsultacijos“, – akcentavo Aidas Budrys, laikinasis LBA prezidentas.

Pastarąjį pusmetį paskolų atostogos didžiąja dalimi buvo suteiktos vadovaujantis kredito įstaigų pasirašytais paskolų moratoriumais, kuriuos paskatino koronaviruso pandemijos sukeltas neapibrėžtumas. Prašymų atidėti paskolų įmokų mokėjimą daugiausia sulaukta pirmaisiais karantino mėnesiais. Vėliau, pastebi LBA, jų skaičius nuosekliai mažėjo. Vis dėlto, atsižvelgus į situacijos nestabilumą, priimtas sprendimas iki š. m. liepos 1 d. galiojusius moratoriumus pratęsti iki rugsėjo 30 d.

Šį terminą Europos Sąjungos finansų sektoriaus organizacijų bei joms atstovaujančios Europos bankų federacijos prašymu nustatė Europos bankininkystės institucija (EBI, angl. EBA). Pagrindas pasinaudoti moratoriumu to prašančiam asmeniui suteikiamas be kreditingumo vertinimo. Pritaikius moratoriumą konkrečiai paskolai, jo taikymo laikotarpiu – per vadinamąsias paskolos atostogas, – įsipareigojimas kredito įstaigos nėra traktuojamas kaip pertvarkomas ir atidėjiniai šiai sumai nėra formuojami.

Vadovaujantis moratoriumais, paskolų grąžinimas įmonėms galėjo būti atidėtas iki 6 mėnesių, gyventojams, priklausomai nuo įsipareigojimų rūšies – iki 6–12 mėnesių.

Šaltinis: https://lku.lt/2020/10/01/paskolu-atostogomis-kredito-unijose-pasinaudojo-daugiau-nei-730-gyventoju-bei-imoniu/